عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » تشریح کامل پروتئین‌ها

تشریح کامل پروتئین‌ها

در تاریخ : 29.08.95
توسط : ChampexNews
نظرات : 0
بازدیدها : 888
تشریح کامل پروتئین‌ها


خبرگزاری چمپکس نیوز: پروتئین‌ها موادی هستند که شامل نیتروژن، کربن و هیدروژن هستند. در حقیقت آنها تنها منبع نیتروژن بدن هستند، از این رو ضروری هستند و باید در رژیم غذایی ما گنجانده شوند یک رژیم غذایی فاقد پروتئین موجود در سلول‌هایش استفاده کند و اگر این وضعیت ادامه یابد نتیجه آن مرگ است.
پروتئین‌ها ضروری هستند زیرا ساختار سلولی بدن را تشکیل داده و عمل ترمیم سلول را به عهده دارند.
آنها در تمام جنبه‌های هومئوستازی بدن به خصوص در تعادل الکترولیز و در ترکیب ساختمانی و عملکرد هورمون‌های خاص اثر بنیادی دارند. آنها وظیفه تهیه و رساندن انرژی را برای بدن به عهده دارند و با ویتامین‌ها و فعالیت‌های آنریمی در ارتباط هستند. از این رو سهم آنها برای یک زندگی سالم بی‌اغراق حیاتی است. پروتئین‌ها به شکل اسیدهای آمینه برای بدن سودمند هستند (مولکول‌های کوچکتری که محتوی نیتروژن هستند)

تاکنون بالای ۲۰ اسید آمینه شناخته شده که فقط ۸ مورد از آنها ضروری هستند. زمانی که بدن این ۸ اسید آمینه را دریافت کند قادر خواهد بود که بقیه را تولید نماید. کانال آپادانا سلامت
هنگامی که بیشتر مردم به سادگی می‌توانند دریابند که کدام غذا شامل چربی یا کربوهیدرات است برای آنان مشکل است تا تصمیم بگیرند که کدام غذاها پروتئین بالایی دارد.
این مسئله مانند بسیاری از جنبه‌های تغذیه با اسطوره‌ها و اشتباهات آمیخته شده بود. تا اینکه در سال ۱۹۵۶ سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد غذاها را براساس در دسترس بودن و میزان تعادل اسید آمینه‌های ضروری مورد نیاز بدن جمع‌بندی کرد.
تخم‌مرغ از بالاترین میزان برخوردار شد و در درجه ۱۰۰ قرار گرفت. دیگر غذاها در درصدهای پایین‌تر درجه‌بندی شدند که در جدول شماره ۱ نشان داده شده است.
تخم‌مرغ بهترین منبع این اسیدهای آمینه است که ارزش برابر ۱۰۰ درصد دارد. به طوری که ذرت تقریباً نصف آن می‌باشد. این ارقام به وسیله سازمان ملل تنظیم شده است.

غذا درصدها
تخم‌مرغ ۱۰۰
ماهی / گوشت ۷۰
سویا ۶۹
شیر ۵۶
ذرت ۵۱

همچنین با ترکیب کردن انواعی از غذاها این درصدها می‌تواند از ۱۰۰ بگذرد برای مثال مخلوط تخم‌مرغ و ذرت ارزش ۱۲۵ درصد را تأمین می‌کند.
غذاهای غنی از پروتئین از دو منبع به دست می‌آیند:
حیوانات و گیاهان. پروتئین‌های حیوانی غالباً به نام درجه ۱ شناخته می‌شوند زیرا آنها محتوی میزان خوبی از اسیدهای آمینه ضروری هستند در حالی که پروتئین‌های گیاهی معمولاً درجه ۲ شناخته می‌شوند زیرا آنها محتوی میزان کمتری اسیدهای آمینه ضروری هستند. لیکن به وسیله ترکیب‌کردن پروتئین‌های گیاهی می‌توان به میزان تعادل صحیح اسیدهای آمینه رسید.
بسیاری از کارشناسان تغذیه امروزه استفاده بیشتر از پروتئین‌های درجه ۲ را توصیه می‌کنند زیرا آنها محتوی چربی کمتری نسبت به پروتئین‌های حیوانی دارند و دارای تعادل بهتری از مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند.

بسیاری از زنان و مردان ورزشکار رژیمی را که محتوی پروتئین بالایی است دوست دارند. بر این باور که رژیم کمک به بازسازی سلول‌های ماهیچه‌ای تخریب شده در طول ورزش می‌کند، به نظر نمی‌آید که شواهد تجربی زیادی برای تایید این مسئله وجود داشته باشد اگر چه استفاده از مکمل‌های اسیدهای آمینه آزاد می‌تواند محرک فعالیت هورمون رشد باشد، این سئوال که چه مقدار پروتئین باید مصرف کرد همیشه بحث‌انگیز بوده است منابع آگاه اندازه ‌ای از ۲۵ تا ۱۵۰ گرم در روز را اشاره می‌کنند. (۱ تا ۵ انس). این مقادیر از آن جایی که به توده چربی بدن ارتباط دارند مبهم هستند.
اندازه مورد قبول در حدود یک گرم برای هر کیلوگرم از وزن بدن بوده و حداقل دو برابر این مقدار برای کودکان در حال رشد و ورزشکاران (رشته‌های قدرتی – سرعتی) است. پروتئین‌های اضافی می‌توانند برای کسب انرژی استفاده شوند در چنین حالتی نیتروژن باید از بدن دفع شود. پروتئین در حقیقت یک منبع سودمند انرژی است و جزییات بیشتری در این مورد در بخش ۵ گفته خواهد شد.
بعضی از ورزشکاران گیاهخوار هستند و می‌توانند یک تغذیه کامل و سالم داشته باشند. مخصوصاً اگر محتوی پنیر و شیر باشد. اما گیاهخواری که از نوع فرآورده حیوانی اجتناب کند مشکلات نامطلوبی را برای خودایجاد می‌کند. بنابراین ضروری است آگاهی‌های لازم به گیاهخواران داده شود تا مطمئن شوند که از منابع گیاهی به طور متعادلی اسیدهای آمینه را دریافت می‌کنند.
  • Like
  • 0
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس