عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » نکات مربوط به تغذیه برای مبتدیان

نکات مربوط به تغذیه برای مبتدیان

در تاریخ : 04.11.95
توسط : ChampexNews
نظرات : 3
بازدیدها : 835
نکات مربوط به تغذیه برای مبتدیان


خبرگزاری چمپکس نیوز: می‌دانیم که شما در مورد تمرینات خود و عضله سازی شوق زیادی دارید و برای این موضوع نیز هر فردی میتواند دلایل مخصوص به خود را داشته باشد.به همین خاطر ممکن است که بحث تغذیه برای شما کمی‌ خسته کننده به نظر برسد اما باید این واقعیت را بدانید که در بدن سازی تغذیه نیز همانند تمرینات با اهمیت می‌باشد و با رعایت یک تغذیه مناسب میتوانید نتایج به دست آمده را به شکل فوق‌العاده زیادی افزایش دهید.

تغذیه را همانند بنزین برای ماشین در نظر بگیرید.پس اول از همه اگر به یک ماشین سوخت کافی‌ نرسد نمی‌تواند به میزان زیادی حرکت کند.هر چقدر که بیشتر به یک ماشین سوخت برسانید مسیر بیشتری را نیز میتوانید طی‌ کنید.بدن نیز همینطور است هر چقدر که تغذیه شما مناسب تر باشد میزان انرژی در دسترس شما نیز برای تمرینات بیشتر میشود.

اکنون که اهمیت این مساله را فهمیدید باید میزان تغذیه دریافتی خود را متعادل کنید.برای مثال اگر بیش از حد در مخزن یک ماشین سوخت بریزید میزان اضافی سوخت سر ریز خواهد شد.در مورد بدن نیز اگر شما بیش از حد کالری وارد بدن کنید مقدار اضافی آن به سلول‌های چربی‌ وارد میشود و باعث افزایش چربی‌ شما میشود.
اول از همه بیایید مروری بر اشتباهات مربوط به تغذیه داشته باشیم.شما باید از اشتباهات رایجی که در رژیم‌های بدن سازی رخ میدهد آگاه شوید.

اشتباهات رایج در رژیم‌های بدن سازی:

۱) تغییرات بیش از حد و سریع در رژیم
هر فردی به طور طبیعی پس از مدت زمان کوتاهی‌ که ببیند نتیجه نمیگیرد دست به انجام تغییرات بیش از حد و سریع میزند.اما در این مورد به ما اطمینان داشته باشید که این تغییرات هیچ سودی به حال شما ندارد.در اکثر مواقع اینطور می‌باشد که شما اگر بخواهید از ۲-۳ وعده غذایی در روز به طور ناگهانی ۶-۷ وعده مصرف کنید معمولا اینکار نتایج قابل قبولی در پی‌ ندارد.

در این مورد برداشتن گام‌های کوچک بسیار موثر تر است و پیشروی کردن در این مساله به صورت اندک و پایدار آسان‌تر و بهتر می‌باشد.از طرفی‌ دیگر اگر شما بخواهید که ناگهان همه چیز را برای خود سخت و دشوار کنید امکان ناامیدی شما نیز به شدت افزایش می‌یابد.

۲) صرف زمان بیش از اندازه در آشپزخانه
البته در این مورد اشتباه نکنید.تنها جایی که شما باید بعد از باشگاه بیشترین زمان را در آنجا صرف کنید آشپزخانه می‌باشد اما بسیاری از مردم زمان بسیار زیادی را صرف آماده سازی غذا‌های خود میکنند.شما باید یاد بگیرید که چطور می‌توان در کمترین زمان ممکن بیشترین بازده را به وجود آورید.در همین راستا در ادامه برای شما نکاتی‌ بسیار کاربردی جهت آماده سازی وعده‌های غذایی برای شما بازگو خواهیم کرد به طوری که خواهید توانست در عرض ۳-۴ ساعت وعده‌های غذایی یک هفته خود را آماده کنید.

۳) تکیه کامل بر مکمل ها
بدترین اشتباهی‌ که یک فرد مبتدی میتواند انجام دهد تکیه کردن به مصرف مکمل‌ها می‌باشد زیرا که بدن شما در این مقطع هیچ نیازی به مصرف مکمل‌ها ندارد.در این مورد برخی‌ از مکمل‌های ضروری هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد اما برای اکثریت مردم استفاده از مکمل‌ها در دوره مبتدی به هیچ وجه ضروری نمی‌باشد و باعث اختلال در پیشرفت آنها نیز میشود.بدن شما در دوره مبتدی با دریافت مواد غذایی با کیفیت تر و مقدار بیشتر به راحتی‌ به این تغییر در الگوی غذایی واکنش نشان میدهد.از بودن در این دوره بیشترین استفاده را ببرید و پول خود را صرف خرید مواد غذایی تازه و مرغوب کنید زیرا که بدن شما بیشترین نیاز را به آنها دارد.

۴) عدم پایبندی کامل به تغذیه
متأسفانه هر کسی‌ که بخواهد وارد دنیای بدن سازی و تناسب اندام شود باید بر سر یک دوراهی یک انتخاب ویژه کند.شما باید بین عادات قدیمی‌ و عادات جدید خود یکی‌ را انتخاب کنید.اگر خوردن غذاهای سالم را شروع کرده‌اید و همانند یک بدن ساز دارید تغذیه می‌کنید ولی‌ همچنان در کنار آن نیز از فست فود‌ها و کیک و شیرینی‌ نیز استفاده می‌کنید پس متأسفانه باید بگوئیم که در این حالت نباید انتظار زیادی را داشته باشید و مطمئن باشید بدن شما تغییر قابل توجهی‌ نخواهد کرد.

البته ما نمی‌خواهیم که بگوییم شما هیچوقت اجازه خوردن غذاهای مورد علاقه خود را ندارید اما شما هم‌اکنون باید بیشترین تلاش خود را در راستای محدود کردن عادات بد غذایی خود انجام دهید و باید بیشترین تمرکز را روی دریافت مواد غذایی سالم داشته باشید.تنها راه ممکن همین است و شما مطمئن باشید در پایان وقتی‌ که حاصل کار خود را ببینید بسیار خشنود خواهید بود و دیگر این عادات جدید غذایی برای شما ناراحت کننده نخواهد بود.

۵) عدم تنوع در رژیم غذایی
یکی‌ از دلایلی که باعث میشود بسیاری از مردم از انجام رژیم‌های بدن سازی سر باز زنند تشابه بیش از حد وعده‌های غذایی به هم می‌باشد.کلید موفقیت در یک رژیم غذایی بدن سازی این است که شما از مصرف غذاها ی تکراری و بی‌ مزه اجتناب کنید.در ابتدا ممکن است که پیدا کردن وعده‌های غذایی جدید و سالم سخت به نظر برسد اما با یک جستجو در اینترنت میتوانید دستور پخت بسیاری از غذا‌های سالم و جدید را بیاموزید.همیشه برای هر وعده سعی‌ کنید از غذاهای متنوع استفاده کنید اما حواستان باشد که میزان ارزش غذایی آن باید مطابق اهداف غذایی شما باشد. یعنی‌ میزان کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی آن وعده غذایی باید مطابق برنامه شما باشد.

منبع: گروه تخصصی ورزشی محسن قرآن نویس
  • Like
  • 0
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظرات :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس