عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » همه چیز در مورد گلوتامین

همه چیز در مورد گلوتامین

در تاریخ : 26.11.95
توسط : ChampexNews
نظرات : 0
بازدیدها : 554
همه چیز در مورد گلوتامین


خبرگزاری چمپکس نیوز: بی تردید در مورد گلوتامین چیزهای زیادی شنیده اید، این اسید آمینه همچنان با خواص خود پژوهشگران را غافلگیر می کند. تحقیقات نشان می دهد نقش گلوتامین از افزایش حجم توده عضلانی و تسریع روند رشد عضلات بسیار فراتر می رود. گلوتامین از اسید آمینه های غیر ضروری است، بدن خود قدرت سنتز و ساخت آن را دارد. این اسید آمینه نیز همانند سایر اسید آمینه ها در سلامت بدن و بعضی از اندامها و سیستم ها نقش حیاتی دارد. فعالیت سیستم ایمنی در سطح وسیعی به مقدار گلوتامین موجود در بدن بستگی دارد. گلوتامین به ویژه بعد از تمرین مفید میباشد، زمانی که مواد مغذی تا زمان ریکاوری در سطح پایینی میباشند . تحقیقات نشان داده که در این شرایط سطح گلوتامین به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده بطوری که ممکن است یک ماه طول بکشد تا به سطح اولیه برگردد! در ورزشکاران گلوتامین به عنوان شاخصی برای تعیین تمرین زدگی مورد استفاده قرار میگیرد. این کاهش سطح گلوتامین برای بافت های عضلانی مخرب میباشد. در این شرایط آمینو اسید های شاخه ای ( BCAA ) که حدوداً %۳۷ از کل عضله را تشکیل میدهند ، از عضلات جدا شده و مولکول های حاصله به جهت سنتز گلوتامین مورد استفاده قرار میگیرند.

مزایا و معایب احتمالی مصرف مکمل گلوتامین:
درسالهای اخیر ، تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل گلوتامین برای انسان بی خطر است . با این وجود ، اطلاعات کمی درمورد مصرف طولانی مدت مکمل گلوتامین (بیش از چند هفته) در دست می باشد . بعلاوه ، برای بررسی امنیت استفاده از مکمل گلوتامین در مقادیری که باعث افزایش ذخیره نیتروژن در عضلات شده نیاز به تحقیقات بیشتری میباشد . به طور کلی ، مصرف هریک از آمینواسیدها به صورت تکی در مقادیر زیاد می تواند مانع جذب آمینو اسیدهای دیگر شده چرا که آمینو اسیدها تمایل دارند تا برای عبور از میان دیواره داخلی روده باهم رقابت کنند . هرچند ، مطالعات انجام شده نشان می دهند که گلوتامین به شکلی موثر در روده کوچک جذب می شود . تحقیق دیگری نشان می دهد که مصرف مقادیر زیاد از آمینو اسید های آزاد ممکن است موجب ناراحتی های روده شود مثلاً ( شکم درد و اسهال ). تا کنون برای گلوتامین عارضه جانبی خاصی شناخته نشده است. بسیاری از ورزشکاران به ویژه بدنسازان گلوتامین را از مکمل های معجزه گر کاملا بی دردسر می دانند که بدون هیچگونه عارضه جانبی به کمک آنها می آید و عضلاتشان را در حد انفجار بزرگ می کند، با این حال پژوهشگران همچنان در مورد عوارض جانبی گلوتامین مطالعه می کنند.

مقدار استفاده گلوتامین:
گلوتامین و ال-گلوتامین بصورت مکمل قابل خریداری می باشد . همچنین مکمل های دیگر مثل پودرهای پروتئین نیز حاوی گلوتامین وال-گلوتامین موجود اند. می توان گلوتامین راهمراه با مکمل پروتئینی مصرف نمود . اغلب بدنسازان ترجیح می دهند که گلوتامین را به همراه مکمل پروتئینی شان مصرف کنند . گلوتامین وال-گلوتامین غالباً بدون مزه می باشند . به صورت پودر و یا کپسول ژله ای تولید می گردد. از آنجایی که گلوتامین به صورت مایع نسبتاً ناپایدار می باشد ، بنابراین پودر گلوتامین بلافاصله بعد از مخلوط شدن با مایعات باید مصرف شود. برخی از تولیدکنندهای مکمل توصیه می کنند که مصرف گلوتامین در طول روز در چند نوبت تقسیم شود. همچنین پیشنهاد می شود که گلوتامین اندکی قبل از خواب و بعد از بیدار شدن نیز مصرف گردد . توصیه می شود که حداقل ۵گرم ۳۰ دقیقه قبل و بعد از تمرین ، گلوتامین مصرف شود. بطور کلی ۵ گرم آن را بعد بیدار شدن از خواب ۵ گرم آن را بعد تمرین و ۵ گرم آن را قبل خواب به صورت تنها یا با پروتئین های دیگر میل نمایید.
مصرف گلوتامین کاملاً بی خطر است وتاکنون عوارض جانبی ای برای آن اعلام نشده است . پروتئین های حیوانی و گیاهی نظیر گوشت ، پروتئین سویا ، اسفناج خام ، جعفری خام و کاهو . توجه: پختن مخصوصاً در سبزیجات گلوتامین را از بین میبرد.
  • Like
  • 1
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس