عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » شرح جامعی از بیماری استاد بیت اله عباسپور نابغه ی تاریخ پرورش اندام ایران
به قلم مهران مصدق

شرح جامعی از بیماری استاد بیت اله عباسپور نابغه ی تاریخ پرورش اندام ایران

در تاریخ : 03.04.94
توسط : ChampexNews
نظرات : 3
بازدیدها : 13086
شرح جامعی از بیماری استاد بیت اله عباسپور نابغه ی تاریخ پرورش اندام ایرانپس از بستری شدن قهرمان ایرانی و نامدار جهان در بیمارستان شایعات فراوانی از سوی تنگ نظران و بدخواهان در مورد ارتباط بیماری استاد عباسپور و تمرینات و رژیمهای سنگین و نیز مصرف مکمل ها مطرح شد،اما ایشان پس از بهبودی و ترک بیمارستان در صفحه ی شخصی خودشان با اشاره به این که بیماری ایشان از طرف پزشکان متخصص ( واسکولیت ) تشخیص داده شده و در هر فردی احتمال بروز این بیماری وجود دارد و ابتلا به آن هیچ ارتباطی به تمرینات و رژیمهای سنگین و مصرف مکمل ندارد به این شایعات پایان دادند. ایشان در حال حاضر دوران نقاهت بیماری را در کنار خانواده ی گرانقدرشان سپری میکنند.

واسكوليت چيست؟
بیماری واسکولیت از بیماری های نادر است و هر سال 10 - 15 مورد در هر یک میلیون نفر گرفتار این بیماری می شوند.علت واقعی بیماری واسکولیت معمولا شناخته شده نیست با این حال، اختلال سیستم ایمنی و التهاب عروق خونی ویژگی های مشترک این بیماری هستند. واسکولیت بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود ولی کودکان و جوانان را نیز می تواند درگیر کند.
اصطلاح واسكوليت به معني بيماریهايی است كه علت اصلی آنها التهاب رگ ها مخصوصاً سرخرگ ها می باشد.التهاب فرایندی است که سیستم ایمنی برای محافظت از بدن در برابراجسام خارجی، و یا از بین بردن باکتری ها یا ویروس ها از خود نشان می دهد.
دیواره رگ ها بر اثر این بیماری ورم کرده و بصورت محدب در می آیند که به آن آنوریسم نیز می‌گویند.آنوریسم در برخی موارد موجب پاره شدن رگهای خونی و خونریزی داخلی می شود.
واسكوليتها گروه وسيعی از بيماريها را شامل ميشود که بنا بر در گيری رگهای خونی نامگذاری و طبقه بندی ميشوند و علايم بالينی آنها متعدد و بسيار پراكنده است به طوری كه اصطلاع پاتولوژی كارناوال را برای آنها به كار برده اند.
آسیبی که این بیماری می تواند بوجود بیاورد بستگی به این دارد که در رگهای خونی کدام عضو از بدن باعث التهاب شده باشد. آسیبی که این بیماری به رگ ها وارد می کند موجب آسیب به اندام و بافت هایی میشود که نیازمند تامین خون بوسیله این رگها می باشند. هر چقدر رگها و عروقی که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته بزرگ تر باشند، آسیب بیشتری را به اندامها وارد می کنند و هر چقدر این رگ ها در نقاط حساس و مهم بدن و یا در بافت های حیاتی بدن باشند، آسیب بوجود آمده جدی تر خواهد بود. عدم درمان واسکولیتها اكثراً سير بدخيمی دارند كه در عده قابل توجهی منجر به مرگ مي شود.

علائم بیماری واسکولیت
علامت اصلی این بیماری التهاب و درد می باشد. با توجه به اینکه در اکثر مواقع این التهابات در اعضای داخلی بدن رخ می دهد قابل مشاهده برای بیمار و اطرافیانش نمیباشد. این بیماری دارای علائم گوناگونی می باشد که در افراد مختلف متفاوت است. علائم اولیه بیماری در بیشتر افرادی که دچار این بیماری میشوند،احساس ناخوشایند به همراه تب، تعرق،خستگی مفرط و کاهش وزن می باشد.
علائم این بیماری در نقاط مختلف بدن به قرار زیر می باشد:
پوست : ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست که برجسته هستند. همچنین خونریزی سطحی پوست و یا باز شدن زخم در سطح پوست
بینی : خشک شدن داخل بینی و خونریزی بینی
چشم ها : بعضی از گونه های واسکولیت باعث تغییراتی ناگهانی در دید و یا قرمزی و دردناک شدن چشم می شوند.
عضلات : درد عضلات و همچنین ضعیف شدن آنها
ریه ها : سرفه و تنگی نفس
اعصاب : سوزش و یا ضعف در بازوها و پاها
کلیه ها : مشکل در دفع ادرار و یا ادرار خونی
انگشتان دست و پا : رنگ انگشتان سفید و یا آبی می شود، احساس سوزش در سرما بوجود می آید و اگر بدون پوشش (دستکش و جوراب) در سرما قرار گیرید صدمه می بینند.
سردرد، درد فک ها و مشکلات بینایی مانند دوبینی یا تاری دید از علائم گونه ای از واسکولیت هستند که به آن آرتریت سلول بزرگ گفته می شود.

علل ايجاد بيماری كدامند؟
در بیشتر موارد علت دقیق ابتلا به واسکولیت ناشناخته است و ممکن است عامل ایجاد بیماری از یک واکنش نوع آلرژی خفیف و یا قرار گرفتن در معرض یک ماده شیمیایی و یا عاملی در طبیعت مانند گزیدگی حشرات تا یک بیماری خود ایمنی چند ارگانی سیستمیک جدی متغییر باشد.
برخی از عوامل شناخته شده عبارتند از:
1.عوامل ژنتیکی
2.برخی از انواع عفونت ها مخصوصا هپاتیت،
3.برخی از داروها مانند ( آلوپورینول ) که جهت درمان بیماری نقرس از آن استفاده می شود.
4.این فرضیه وجود دارد که اکثر انواع بیماری واسکولیت گونه ای از بیماریهای خود ایمنی می باشند. در بیماری های خودایمنی، مکانیسم دفاعی بدن، کار عادی خود را که مقابله با عفونت ها می باشد انجام نمی دهد و به جای آن، به قسمت های سالم بدن حمله کرده و باعث التهاب می گردد.

آيا واسکولیت یک بيماری ارثی است؟
این بیماری از نسلی به نسل دیگر منتقل نمیشود اما عوامل ژنتیکی در پیدایش این بیماری موثر می باشد و با وجود سابقه این بیماری در یک خانواده احتمال ابتلا به این بیماری و پیشرفت آن بیشتر است و یک عامل کوچک مثل عفونت و مصرف یک دارو می تواند باعث ابتلا فرد به این بیماری شود.

آيا واسکولیت یک بیماری مسری است و آيا راهی برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود دارد؟
اين بيماری نه مسری است و نه ميتوان مانع از ايجاد آن شد.

تشخیص و درمان واسکولیت
واسکولیت را می توان با بیوپسی از بافت های درگیر و یا با آنژیوگرافی تشخیص داد. درمان واسکولیتها طولانی و پیچیده‌است و با هدف کاهش التهاب رگهای خونی و بهبود عملکرد موثر اندام های بدن انجام می گیرد. درمان بستگی به نوع التهاب رگ دارد ولی اصولاً بر پایه ی کورتیکواستروئیدها مانند ( پردنیزولون ) و داروهای سرکوبگر ایمنی مانند ( سیکلوفسفاماید ) استوار است.
این بیماری اگر در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شود و پس از آن به درستی و به طور موثر درمان شود بیشتر بیماران به خوبی بهبود، و با مراقبت مناسب مستمر، هم چنان به یک زندگی خوب و عادی ادامه می دهند. واسکولیت اگر به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد می تواند منجر به عوارض غیر قابل برگشت و مرگ شود.

برخی از روشهای درمان و کنترل واسکولیت:
1. استفاده از قرص های استروئیدی
2. تزریق داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
3.تزریق ایمونوگلوبولین برای بیماران مبتلا به نوع کاوازاکی ( یکی از انواع واسکولیت )
4.معالجات ضد ویروسی برای افراد مبتلا به هپاتیت و واسکولیت.
5.تعویض پلاسمای خون که به شستشوی خون نیز معروف می باشد.
6.دیالیز و تصفیه خون که در مواردی که کلیه ها دچار آسیب جدی شده باشند صورت می گیرد.

توصیه های مهمی که برای افراد مبتلا به واسکولیت انجام میگیرد
1.تمرینات بدنی :
واسکولیت باعث خستگی بدن می شود و بسیار مهم است که در صورت نیاز، بیمار استراحت کافی داشته باشد.با این وجود شخص مبتلا باید بوسیله تمرینات بدنی منظم، عضلات و مفاصل خود را فعال و سالم نگه دارد.
تمرینات باید با یک روند معتدل و آرام شروع شود و به طور منظم مقدار و زمان آن افزایش یابد.
2.تغذیه :
واسکولیت نیازمند رعایت رژیم غذایی خاصی نیست، مگر آنکه بیماری فرد مبتلا با مصرف برخی غذاها تشدید شود.
همچنین اگر جهت درمان قرصهای استروئیدی تجویز شده باشد،به دلیل اینکه این قرص ها موجب افزایش اشتها می گردند، برای جلوگیری از افزایش بی رویه ی وزن رژیم غذایی بیمار باید کنترل گردد.یکی دیگر از عوارض استفاده از قرص‌های استروئیدی قرار گرفتن بیمار در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشد که استفاده فراوان از کلسیم در رژیم غذایی بیمار از این مشکل جلوگیری خواهد کرد.
3.کشیدن سیگار :
سیگار باعث باریک تر شدن رگ ها و دیواره داخلی آنها و در نتیجه وخامت مشکل می گردد.
4.بدن بیمار باید گرم نگه داشته شود.اگر انگشتان دست و یا پاهای بیمار در اثر سرما کبود می شوند، می تواند به علت عارضه ی رینوت باشد. پوشیدن لباس گرم و استفاده از جوراب و دستکش در سرما باعث هرچه بهتر شدن گردش جریان خون در اعضای بدن و گشادی رگ ها می گردد.

به امید حضور دیگرباره ی اعجوبه ی پرورش اندام ایران، استاد بیت اله عباسپور در استیج مسابقات مستر المپیا

خدمتگزار دوستان عزیز
مهران مصدق
 • Like
 • 5
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظرات :
user avatar
میهمان
پیمان  در تاریخ : 15 مرداد 1394 18:35
متاسفانه حدودیکسال من هم به این بیماری متلا شدم که بیماری باعث قطع انگشتان دستم شد با ارزوی سلامتی برای این قهرمان عزیز
 • امتیاز منفی
 • +1
 • امتیاز مثبت
user avatar
میهمان
shakib  در تاریخ : 30 مرداد 1394 22:42
بیماری عجیبیه واقعا.هنوز درک نکردم راه های پیشگیریش چیه.اینطور که پیداست هنوز شناخت درستی ازش ندارند
 • امتیاز منفی
 • +1
 • امتیاز مثبت
user avatar
میهمان
بهار  در تاریخ : 4 شهریور 1394 15:19
من هم واسكوليت مغزي دارم
 • امتیاز منفی
 • 0
 • امتیاز مثبت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
 • چمپکس
 • چمپکس
 • چمپکس
 • چمپکس
 • چمپکس
 • چمپکس
 • چمپکس
 • چمپکس