عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » » تازه ترین اثر محسن غلامزاده با عنوان تب تن

تازه ترین اثر محسن غلامزاده با عنوان تب تن

در تاریخ : 27.12.95
توسط : ChampexNews
نظرات : 0
بازدیدها : 736

خبرگزاری چمپکس نیوز:گفتگوی اختصاصی با محسن غلام زاده مستند ساز صاحب نام و با سابقه که چندین فیلم مستند و برنامه تلویزیونی موفق در کارنامه کاری خود دارد. اینبار در تازه ترین اثرش با عنوان" تب تن" به موضوع پرورش اندام و بدنسازی پرداخته است.
آثار این مستند ساز باتجربه که بیشتر در حوزهای اجتماعی فعالیت می کند، در بسیاری از جشنواره های داخلی و جهانی حضور داشته است.
در آستانه اولین پخش تلویزیونی مستند" تب تن " به تهیه کنندگی و کارگردانی محسن غلام زاده گفتگویی با ایشان داشتيم.
این فیلم مستند ۵۴ دقیقه ای شنبه ۲۸ اسفند ماه ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد.

چه شد که تصمیم به ساخت مستندی با موضوع بدنسازی گرفتید؟
تداوم و تکرار شنیدن کلمه باشگاه تقریبا در تمام جمع ها، نخست موضوع نا آشنایی برايم نبود. چرا که در تمام دنیا، امروز اهمیت به ورزش تا حد دیگر ضروریات زندگی روزمره مانند کار و فعالیت اجتماعی و تغذیه و استراحت جایگاه همه روزه برای اکثر شهرنشین ها دارد. اما پس از مدتی به این کلمه حساس تر شدم. پیشخوان روزنامه فروشی ها و تعداد نشریات مرتبط با بدنسازی و پرورش اندام و تیترهای درشت حاوی موضوعات تغذیه ای برای چاقی و لاغری، تبلیغات فراوان در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، بدنهای برجسته جوانان در سنین مختلف و باکس های بزرگ و کوچک پودرهای مکمل و علاوه بر اینها تعداد و وزن ابزارهای بدنسازی مورد استفاده که مدام در زبان پسران و دختران بود.
تمام این موارد دیگر فقط برایم مفهوم ساده ورزش را نمی داد و نشان از یک پدیده اجتماعی فراگير بود. به تعبیری که در فیلم هم از آن یاد می کنم.
موج گرایش و اشتیاق افراطي جوانان برای پرداختن به تن و بدنسازی
این شاید جرقه اصلی ساخت مستند " تب تن" بود.

چگونه به موضوع پرداختید؟
به گمانم در کنار تمرینات سنگین، رژیم های غذایی دشوار و استرسهای دوران آماده سازی برای مسابقات، شاید بتوان گفت بزرگترین کابوس حرفه ای های ورزش بدنسازی و پرورش اندام، نگاه نه چندان مثبت به این ورزش است.
من اساسا این نگاه منفی را ناشی از نداشتن آگاهی می دانم، آسیب و خطا در هر حوزه ای وجود دارد، دامن گیر این ورزش هم هست و نمی توان کتمان کرد. همیشه اما آگاهی مانع آسیب است.
هدف اصلی من در این مستند آگاهی بخشی است. ۴ ماه پژوهش و مواجهه با صاحب نظران و دست اندرکاران این ورزش و گفتگو و مراوده با قهرمانان و ورزشکاران حرفه ای دید وسیعی برای پرداختن به این موضوع به من داد.
ذهنیت به شدت منفی نسبت به رویکرد فیلم سازی در این حوزه تا حدی بود که موانع بزرگی برای ساخت و تولید این فیلم ایجاد می کرد. باید اشاره کنم که جلب نظر و همکاری تصمیم سازان این رشته ورزشی حتی در سطح فدراسیون را هم تحت شعاع قرار داد.
" تب تن " مستندی صرف در مورد فضای ورزش حرفه ای بدنسازی نیست و مهم تر از همه بنا نداشتم به حواشی پر تکرار این ورزش بپردازم، سوار شدن بر موج منفی و شاید پر سر و صدای بحث دارو و مکمل ها.
فیلم من یک مستند نقادانه و سیاه نسبت به این ورزش نیست. به عنوان یک مستند ساز حکمی صادر نمیکنم ، من تنها در مسیر روایت با همراهی سوژه ها و قهرمانان و ورزشکاران، شاهد و بیانگر دلمشغولی های آنان هستم.
هر آنچه در " تب تن " هست، صادقانه و پی پرده از زبان خود سوژه ها و با رضایت و اعتماد آنهاست.
تنها رویکرد من به عنوان کارگردان که شاید در طول کار مشهود است، نگاه دو سویه بدون پیش داوری است، یعنی روایت نکات مثبت و منفی به یک اندازه.

چگونه با سوژه ها آشنا شدید و آنها را انتخاب کردید؟

سامان ( محمد جواد ) نصیری یکی از قهرمانان فیزیک كشور را پیشتر می شناختم به واسطه ای. بدون طرح موضوع مدتی را با او نزدیکتر شدم. مشغول آماده سازی برای مسابقات بود، رژیم های دشوار و تمرینات پیوسته. بیش از یک ماه از زوایای مختلف او را تجزیه و تحلیل کردم.
نگرش متفاوت او و انگیزه فوق العاده در مسیری که انتخاب کرده و جنس و منش مراود اتش با علاقه مندان و حرفه ای های این ورزش مرا به این نتیجه رساند که می توانم بستر محتوایی مستندم را با او پیش ببرم. پس از دو ماه تصمیم ساخت مستند را با او در میان گذاشتم.
چالش، مقاومت، شوک، نگرانی، چرا ها و چگونه ها و چه می شود ها واکنشهای نخستین معمول این مواقع است که تکنیکهای مواجهه ای را طلب میکند که بیست واندی سال تجربه آن را به هر مستند ساز اجتماعی می آموزد.
در مورد سوژه بخش بانوان اما این شاید سخت ترین بخش این پروژه بود، حساسیتهای موضوع، جنس ورزش و حواشی فراوان آن و ضوابط اکران و ویژه تر پخش تلویزیونی در این بخش چالش بزرگی بود. سرانجام فردی نزدیک به خواسته هایم را بعد از پژوهش و مشورتهای طولانی یافتم. در نظر داشتم سوژه خانم را از قشر تحصیل کرده و مربی دارای مدرک رسمی گزینش کنم، با خانم مریم نام آور که روانشناس و مربی بدنسازی است آشنا شدم و آنچه در مستند شاهد هستيم
اما دوستان دیگر:
بسیاری را در روند پژوهش میدانی آشنا شدم و بنا به ضروریات محتوا و ساختار مستند، و برخی دیگر را در راستای روایت.
با نیما خانزاده كه چند مقام قهرماني را دارد بسیار اتفاقی آشنا شدم، البته بعد ها متوجه شدم در باشگاه مشترکی با سامان تمرین می کند. در مقابل دوربین بسیار راحت بود و او را کاملا در اظهار نظر آزاد گذاشتم.
مهدی رحمتی را به دلیل شجاعتی که از منش ورزشکاری او نشات می گیرد، تحسین میکنم. او بی پرده تجربیات تلخ خود را به اشتراک گذاشت.
دیگر عزیزانی هم که باعث ساخت این فیلم شدند و پر شمارند هم پاینده باشند.

فکر میکنید قهرمانان و ورزشکاران این رشته و مردم بعد از تماشا " تب تن " را می پسندند؟


امیدوارم این اتفاق بیفتد. کوشش کردم اصل سلامت جسم و حتی زیبایی اندام و گرایش جوانان به ورزش خدشه دار و به چالش کشیده نشود و گمان می کنم این بخش موضوع اساسا نکته مثبتی است و ارزشمند. اینکه تاثیرات مثبت و کارآمد ورزش و سلامت بدن را در سطح کلان هرگز نباید نفی کردو با آگاهی بخشی بستر فعالیت سالم را کسترش دهیم، امیدوارم من وظیفه ام را به خوبی انجام داده باشم.
  • Like
  • 0
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس