عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


نقش استراحت در ورزش بدنسازی

در تاریخ : 24.04.94
توسط : ChampexNews
نظرات : 0
بازدیدها : 2215
نقش استراحت در ورزش بدنسازی


یک بدنساز به طور نرمال 8 تا 10 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد که بهتر است این میزان خواب طوری تنظیم شود که 1 تا 5/1 ساعت آن مربوط به قبل از تمرین بعد ازظهر باشد. شما می توانید به طور امتحانی 20 روز حدودا 2 ساعت قبل از رفتن به باشگاه حداقل یک ساعت بخوابید یا استراحت کنید. مسلما بعد از مدتی افزایش واضح در قدرت و رکوردهای وزنه های خود در هنگام تمرین را خواهید یافت.

ترشح هورمون ها در هنگام خواب
بسیاری از هورمون های آنابولیک بدن در هنگام خواب افزایش ترشح دارند که یکی از مهمترین آن هورمون رشد GH است یکی از عوامل تحریک کننده ترشح هورمون رشد تمرین بدنی و عضلانی و دیگری خوابیدن است.
پس اگر شما قبل از تمرین بخوابید و سپس تمرین نمایید و در هنگام شب نیز به میزان کافی بخوابید خیلی راحت و ساده ماحصل آن چیزی جز رشد و افزایش قدرت بیشتر نیست.

نشانه های ترمیم مناسب عضله
حتما بارها متوجه شده اید که وقتی یک تمرین سنگین و مناسب دارید و به دبنال آن برنامه غذایی مناسب و علمی را دنبال می کنید و مکمل های غذایی مناسب را مصرف می نمایید و خواب مناسب و کاملی را در شب انجام می دهید صبح روز بعد احساس نشاط فوق العاده ای و پمپ عضلانی خوبی را در عضلات خود احساس می کنید علت این مسئله همان ترمیم مناسب و افزایش رشد فیبرهای عضلانی است که در خواب شب صورت می گیرد و در واقع اثرات افزایش حجم مناسب و اثرات مثبت ورزش روز قبل در فردای آن روز و به دنبال برنامه غذایی مناسب شب قبل و داشتن خواب کافی و مناسب ایجاد می گردد.

ممنوعیت شب زنده داری!
اگر شما برنامه های خصوصی بزرگان پرورش اندام دنیا را مروری نمایید متوجه می شوید که تمام آنها بدون توجه به محیط و شرایط پیرامون خود طبق برنامه تنظیمی خودشان استراحت می کنند و هیچگاه به شب زنده داری های طولانی و بی مورد نمی پردازند.
خیلی از قهرمانان حرفه ای جهان در روز 3وعده می خوباند و در بین این وعده های خواب تمرین می نمایند. جی کاتلر که از بزرگان پرورش اندام جهان است در هنگام تمرینات شدید خود مخصوصا از حدود 4-3 ماه مانده به مسابقات مسترالمپیا روزی 3 وعده می خوابد. درواقع از حدود 4 ماه مانده به مسابقه زندگی او در خواب و استراحت تمرین و تغذیه خلاصه می شود لذا نتیجه آن را به صورت افزایش حجم و شادابی عضلات دریافت می کند.

معجزه استراحت در بدنسازي
وقتي صحبت از پيشرفت در ورزش بدنسازي به ميان مي آيد اكثر ورزشكاران اول از همه به نوع و نحوه تمرينات و تعداد جلسات تمريني فكر مي كنند گاهي نيز افرادي كه علمي تر فكر مي كنند به نقش تغذيه نيز نيم نگاهي دارند ولي معمولا بدنسازان از نقش استراحت در ورزش آگاهي كمي دارند و يا علي رغم داشتن آگاهي زياد به آن توجه نمي كنند حال آن كه به جرات مي توان گفت اگر نقش استراحت در بدنسازي از نقش تمرينات با وزنه بيشتر نباشد كمتر هم نيست.
زمان ترميم عضله در هنگام ورزش وقتي كه شما با وزنه شروع به ورزش مي نماييد باعث پمپ شدن خون به داخل عضلات و تمرين دادن آنها و منقبض و منبسط نمودن فيبرهاي عضلاني مي شويد در خلال اين تمرينات سنگين مقداري از پروتئين ها و فيبرهاي عضلاني نيز تخريب مي شوند و زمان ترميم و تجديد آن در زمان استراحت بعد از تمرين است نه در زمان خود تمرين!
رشد واقعي عضلات و آن چيزي كه باعث افزايش اندازه سلولهاي عضلاني يا اصطلاحا Hypertrophy مي شود در زمان استراحت صورت مي گيرد.

تخريب فيبرهاي عضله ها
وقتي شما در باشگاه ورزش مي كنيد عضلات به علت پمپ خون حجم بيشتري دارند بعد از اتمام تمرين وقتي پمپ عضلاني از بين مي رود يا به اصطلاح دم عضلات از بين مي رود حتي ممكن است سايز عضلات شما كمتر از موقع قبل از تمرين هم بشود. اين مسئله كاملا طبيعي است و بخشي از آن مربوط به تخريب فيبرهاي عضلاني مي باشد.
دفع پروتئين از ادرار اگر شما به عنوان مثال ميزان دفع پروتئين ادراري خود را اندازه گيري مي كنيد خواهيد ديد كه بعد از تمرين دفع پروتئين از ادرار بيشتر مي شود و در واقع يكي از علل فيزيولوژيك و نرمال افزايش دفع پروتئين از ادرار انجام ورزشي سنگين مي باشد.
بخشي از اين افزايش دفع پروتئين مربوط به تخريب فيبرهاي عضلاني زمان تمرين مي باشد.
  • Like
  • 0
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس