عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن

پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن

در تاریخ : 03.05.94
توسط : ChampexNews
نظرات : 0
بازدیدها : 3146
پیچ خوردگی مچ پا و درمان آن


مچ پا به دلیل عملکرد بالا و همچنین تحمل وزن بدن در فعالیت های ورزشی بسیار آسیب پذیر است .آسیب های مچ پا شایع ترین آسیب ورزشی محسوب می گردد . ۸۵% از صدمات مچ پا را پیچ خوردگی های مچ پا تشکیل می دهد . و ۸۵% این پیچ خوردگی ها را نوعی پیچ خوردگی که در آن پا ( کف پا ) به سمت داخل بوده و کناره خارجی پا مماس بر زمین می باشد تشکیل می دهد که آسیب وارده به سمت خارج مچ پا وارد می شود. اسپرین مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا ممکن است سبب وارد آمدن صدمه به بافت های داخلی و یا خارجی مفصل مچ پا شود.

همانطور که گفته شد،پیچ خوردگی مچ پا شایع ترین آسیب و صدمه ورزشی محسوب می گردد که احتمال بروز آن در دوره ورزشی یک فرد بین ۴۵-۲۵% می باشد . پیچ خوردگی مچ پا موجب کشیدگی لیگامنت های مچ پا شده و در نتیجه پارگی آن در بعضی موارد دور از انتظار نیست.پیچ خوردگی مچ پا به ویژه در ورزش های فوتبال ، والیبال ، بسکتبال شایع است.

انواع پیچ خوردگی های مچ
۱- پیچ خوردگی های خارجی : در حرکت چرخشی پا به سمت خارج به طوری که کف پا به سمت داخل قرار گیرد رخ می دهد و در آن قسمت خارجی مچ پا صدمه می بیند.
۲- پیچ خوردگی های داخلی : در حرکت چرخشی پا به سمت داخل به طوری که کف پا به سمت خارج قرارگیرد رخ می دهد و در آن قسمت داخل مچ پا صدمه می بیند.
۳- پیچ خوردگی های بالای مچ پا : که منظور پارگی رباط بین درشت نی و نازک نی در انتهای تحتانی آن ها است که اغلب با درد جلوی مچ پا تظاهر پیدا می کند.

درجه بندی آسیب پیچ خوردگی مچ پا بر اساس معاینه بالینی
درجه ۱ : مچ دردناک اما عدم ناپایداری مفصل که با کشیدگی خفیف رباط قاپی_نازک نی قدامی همراه است.
درجه ۲ : مچ دردناک و در بررسی مفصل ناپایداری در معاینه مفصل دیده می شود که همراهی با پارگی کامل رباط قاپی_نازک نی قدامی و پارگی ناکامل رباط پاشنه ای _ نازک نی دارد .
درجه ۳: مچ دردناک همراه با ناپایداری مفصل مچ در معاینه . این حالت با پارگی کامل هر دو رباط قاپی_نازک نی قدامی و پاشنه ای _ نازک نی می باشد.
بیومکانیک ورزشی مکانیسم های پیچ خوردگی مچ پا در حرکات ورزشی شامل پریدن ها ، چرخیدن روی یک پاشنه و تماس نزدیک بین ورزشکاران که در آن ها پاها روی هم گذاشته می شود می باشد.

تشخیص های افتراقی
• ناپایداری زانو
• شکستگی تالوس
• تومورهای مچ پا
• آسیب های استخوان پاشنه

درمان و توانبخشی پیچ خوردگی مچ پا
برای درمان پیچ خوردگی مچ پا ممکن است دو مرحله حاد و توانبخشی در نظر گرفته شود.هدف از مرحله حاد حمایت و کنترل درد و تورم است ، در حالی که هدف از مرحله توانبخشی ، بهبود عملکرد می باشد.مسائل عمده مرحله حاد درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی (protection ) ، استراحت (rest)، یخ (lce) ، فشار (compression) و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده (elevation)

پشتیبانی
برای راحتی فرد آسیب دیده، باید دامنه حرکت مچ پا را محدود کرد تا از ایجاد آسیب های بیشتر رباط های آسیب دیده جلوگیری شود.برای رسیدن به این هدف می توان از باند کشی ، فشاری ، نوار چسپان یا بست های نیمه سفت یا نرم استفادهکرد. برای پشتیبانی از عضو آسیب دیده در مرحله های حاد، توانبخشی و مراحل اولیه بازگشت به فعالیت اجرا می شوند.چنانچه ورزشکار شدیدا" دچار ناراحتی است می توان از عصا هم در مراحل اولیه استفاده کرد.بهتر است از بکارگیری قالب های گچی دوری جست ، تا مبادا در طولانی مدت ، عضلات شدیدا" لاغر شوند و در مچ پا خشکی به وجود آید.

استراحت
به محض کاهش علایم ، استراحت نسبی و اجرای تمرین های غیر رشته ای برای حفظ آمادگی جسمانی عمومی ورزشکار مفید است.فعالیت های مثل دوچرخه سواری ، شنا یا دویدن در آب همچنین تمرین های قدرتی تعدیل شده در این زمینه مفیدند.هنگام اجرای این فعالیت ها مچ پا باید حمایت شود.

یخ
به کارگیری مستقیم یخ یا مواد سرد کننده می توان در ۵ روز نخست پس از آسیب دیدگی ( برای کنترل تورم و درد ) استفاده کرد.

فشار
به همراه راهبردهای حمایتی، مانند مواردی که در بالا ذکر شد، برای کنترل تورم مچ پا می توان از اعمال فشار نیز استفاده کرد.

بالا نگه داشتن عضو
برای تسریع روند کاهش تورم، مچ پا را می توان در وضعیتی قرار دادکه از سطح قلب بالاتر باشد.

معاینه فیزیکی
حداکثر حساسیت در لمس در پیچ خوردگی های خارجی در محل رباط نازک نی-قاپی قدامی یا رباط پاشنه ای-نازک نی دیده می شود .هیچ درد استخوانی یا در لمس وجود ندارد.

درمان دارویی
هدف کاهش درد و التهاب است که عمدتاً با استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی صورت می گیرد .

مداخله جراحی
برای پیچ خوردگی های سطح بالا و ناپایداری مزمن مچ در نظر گرفته می شود.

تمرینات ورزشی و توانبخشی مچ پا
یکی از روش های بسیار موثر برای جلوگیری از صدمات شایع مچ پا انجام تمرینات جهت تقویت عضلات ناحیه مچ پا می باشد. انجام تمرینات توانبخشی فقط برای آسیب دیدگی نیست بلکه شما میتوانید با انجام این حرکات و همچنین حرکات کششی قبل و بعد از تمرین موجب تقویت عضلات مچ پا و پیشگیری از آسیب دیدگی شوید.

گردآورنده: مهدی عبدی
  • Like
  • 0
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس