عضویت در سایت ورود
ورود به سایت


» » نوشيدن آب وزن بدن را کاهش می‌دهد

نوشيدن آب وزن بدن را کاهش می‌دهد

در تاریخ : 25.12.94
توسط : ChampexNews
نظرات : 0
بازدیدها : 3158
نوشيدن آب وزن بدن را کاهش می‌دهد


نوشيدن آب برای حفظ تعادل مايعات بدن يکی از توصیه‌های بهداشتی‌ است. اما ماه گذشته گروهی از پژوهشگران با انتشار نتایج يک مطالعه جديد از نوشيدن آب بعنوان راهی برای کاهش کالری‌های دريافتی از مواد غذايی نام برده‌اند.
پژوهشگران دانشگاه ايلينوی در گزارش خود که در نشريه انجمن تغذيه بريتانيا منتشر شده می‌نويسند نوشيدن يک تا سه فنجان آب در روز باعث می‌شود جذب چيزی بين 68 تا 205 کالری انرژی در روز کاهش يابد. علاوه بر اين، با نوشيدن همين مقدار آب بين 78 تا 232 گرم نمک نيز از بدن دفع خواهد شد.
بررسی وضعيت زيستی بيش از 18 هزار فرد بالغ در امريکا نشان داده اين افراد با نوشيدن يک تا سه فنجان آب توانسته‌اند يک درصد از جذب روزانه کالری، چربی‌های اشباع شده، قند، سديم و کلسترول خون خود را کاهش دهند. مقدار کاهش قند خون در اين افراد بين 5 تا 18 گرم و کاهش کلسترول آن‌ها بين 7 تا 21 گرم در روز بوده است.
يک مطالعه همزمان نشان داده از جنبه غذايی آنچه بطور عمده بعنوان غذای روزانه در کشوری نظیر امریکا خورده می‌شود فاقد مواد مغذی کافی‌ست اما در عوض حاوی مقادير زيادی شکر، سدیم، چربی و کلسترول است. بنابراين مصرف کنندگان امريکایی دچار تعادل دريافت و مصرف انرژی نيستند. بررسی نوشيدنی‌های مصرف شده توسط بيش از 22 هزار امريکایی نيز نشان داده شيرين کننده‌ها، قهوه و ساير نوشابه‌های انرژی‌زا بخش بزرگی از بازار مصرفی را به خود اختصاص داده‌اند و مصرف کنندگان بطور روزانه با مازاد کالری دريافتی روبرو هستند که اولین عارضه آن افزايش وزن در بزرگسالان است.

شرکت کنندگان در مطالعه که در سال‌های 2005 تا 2012 انجام شده بود بطور متوسط روزانه 4.2 فنجان آب می‌نوشیدند که اين مقدار آب نزدیک به 30 درصد آبی بود که از طرق مختلف به بدن آن‌ها می‌رسيد. ميزان کالری دريافتی آن‌ها نيز در مجموع به 2157 کالری می‌رسيد که 125 کالری آن مربوط به نوشیدنی‌های حاوی شکر و 432 کالری نيز از مواد غذايی تفننی نظیر دسرها و نان شيرینی‌ها تامين می‌شد. دسرها و شيرينی‌ها بصورت کلی در گروه غذاهای فاقد مواد مغذی و با کالری زياد دسته‌بندی می‌شوند و نیاز به دفع کالری‌های اضافی آن‌ها ضروری‌ست. نوشیدن آب به کاهش کالری همين نوع غذاها کمک می‌کند.

مطالعات قبلی نيز به نوشيدن آب بعنوان راهی برای کاهش وزن و چاقی اشاره کرده‌اند. بعنوان مثال پژوهشگران موسسه تحقيقات بيمارستان آکلند کاليفرنيا با هدايت مطالعه‌ای نشان دادند زنانی که دچار اضافه وزن هستند بدون نياز به مواظبت غذایی يا فعاليت ورزشی و فقط با نوشيدن آب می‌توانند وزن اضافی خود را کاهش دهند. يک دهه پيش پژوهشگران مراکز نظارت و پيشگيری بيماری‌ها در آتلانتا با انتشار گزارشی اعلام کردند که بين 30 تا 59 درصد افراد دچار اضافه وزن با نوشيدن آب بخش بزرگی از وزن خود را کاهش داده‌اند.
گزارش‌های علمی نشان می‌دهند ده دقيقه پس از نوشيدن آب مصرف انرژی در بدن به ميزان 24 تا 30 درصد افزايش می‌يابد و اين افزايش سوخت و ساز به مدت يک ساعت در بدن فرد ادامه پيدا می‌کند. مطالعه پژوهشگران سوئيسی نيز تايید می‌کند که سوخت و ساز در بدن کودکان پس از نوشيدن آب خنک تا 25 درصد افزايش خواهد داشت.
اما نکته قابل توجه در گزارش جدید اين است که در آزمايش شوندگان با مليت‌های مختلف ميزان کاهش انرژی و چربی به دليل نوشیدن آب يکسان بوده و در نتيجه می‌توان گفت اثر آب بر تغيير شرايط شيميايی بدن در همه افراد يکسان است.
  • Like
  • 0
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی :*
عکس خوانده نمی شود
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس
  • چمپکس